Hipnoterapia uzależnień
Uzależnienia to skomplikowany proces, który wymaga wszechstronnego leczenia łączącego terapie psychologiczne, wsparcie społeczne oraz, w niektórych przypadkach, interwencje farmakologiczne. Najczęściej uzależnienie dotyczy alkoholu, nikotyny, narkotyków, leków, ale też coraz częściej gier, technologii, hazardu czy niezdrowego jedzenia. Wspólnym czynnikiem dla wszystkich substancji, które uzależniają jest zawartość w nich czynnika uzależniającego, który wpływa na nasze hormony i zmienia ich cyrkulację w organizmie. Podobnie jest w pozostałych uzależnieniach, czyli od grania, scrollowania, czy nawet jedzenia – te czynności również zmieniają biochemię mózgu i wywołują podobny efekt jak substancje uzależniające. Wyróżnia się kilka czynników, które mogą dodatkowo zwiększyć ryzyko zachorowania — mogą to być czynniki genetyczne, neurobiologiczne, psychologiczne, społeczne, jak również związane z łatwą dostępnością substancji. Kluczowe jest zrozumienie, że uzależnienie jest chorobą wymagającą leczenia, a następnie wdrożenie kompleksowej opieki. Wśród metod leczenia warto wyróżnić nie tylko terapie grupowe czy pracę z psychologiem, ale też hipnoterapię uzależnień, która zyskuje coraz większą popularność.
Z czego bierze się uzależnienie? Co jest przyczyną nałogu?
Bez względu na to, czy mówimy o alkoholizmie, czy o uzależnieniu od palenia papierosów, przyjmowania leków lub narkotyków, czy może o nałogowym graniu na komputerze, mechanizm uzależnienia jest jeden. Uzależnienia rozwijają się, ponieważ pewne substancje i zachowania silnie wpływają na układ nagrody w mózgu — dają nam natychmiastową gratyfikację, uwalniając hormony szczęścia. Głębszym problemem wymagającym szczegółowej analizy jest to, dlaczego Pacjent tak chętnie sięga po źródło natychmiastowej gratyfikacji i łatwą przyjemność. Najczęściej przyczyną jest:
- ucieczka od problemów — chcemy złagodzić stres, zmniejszyć odczuwany lęk, zapomnieć o traumie, nie myśleć o życiowych komplikacjach. Chcemy znieczulić się na odczuwane emocje, z którymi źle się czujemy. Zamiast sięgnąć po pomoc terapeutyczną w przepracowaniu problemów, szukamy znieczulenia w alkoholu, narkotykach albo silnych lekach;
- potrzeba przynależności i akceptacji — tak zwana presja grupy i chęć zaimponowania innym (szczególnie u młodych Pacjentów) często prowadzi do pierwszego kontaktu z używkami. Natychmiastowa gratyfikacja sprawia, że chcemy więcej, chcemy częściej czuć tę samą euforię, chcemy dobrze bawić się w gronie znajomych;
- brak wsparcia emocjonalnego — wychowanie w rodzinie dysfunkcyjnej (często z rodzicem-alkoholikiem), brak stabilności i wsparcia mogą prowadzić do uzależnienia jako sposobu radzenia sobie z trudnościami.
Jak działa hipnoterapia uzależnień?
Podczas hipnoterapii uzależnień kluczowe znaczenie ma wprowadzenie Pacjenta w stan głębokiej relaksacji. To stan, w którym umysł świadomy nie stoi na straży umysłu podświadomego. Umysł świadomy niczym tarcza obronna chroni pod sobą wrażliwy i podatny na sugestie umysł podświadomy. To w nim zakodowana jest nasza osobowość, nawyki, lęki, mechanizmy obronne, potrzeby, emocje oraz odczuwane problemy. Musimy dotrzeć do nich z rozwiązaniem, aby w efekcie wyeliminować chęć sięgania po kieliszek, papierosa, skręta czy inną substancję. Staramy się odszukać pierwotną przyczynę problemu i ją usunąć, a nie jedynie usiłować leczyć objawy. Bardzo ważne jest, aby hipnoterapia uzależnień nie była jedyną metodą wychodzenia z nałogu — warto połączyć ją z tradycyjną terapią, gdyż to w żaden sposób nie koliduje ze sobą. Plan hipnoterapii oraz jej poszczególne narzędzia dobieramy indywidualnie do potrzeb i warunków Pacjenta. Dbamy o komfortową, bezpieczną, przyjazną atmosferę w gabinecie, aby możliwe było uzyskanie stanu głębokiej relaksacji, w której podatność na sugestie umożliwia wprowadzanie zmian w reagowaniu na bodźce. Serdecznie zapraszamy na konsultacje — rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i sprawimy, że oswoisz Twój umysł.